Trójmiasto 6a, 5c, 5e (26.05 - 30.05.2008)
Dzień pierwszy: 26 maja 2008 r.
Wyjechaliśmy z Nowego Dworu o godzinie 7.00. Wszyscy znieśli podróż dość dobrze bez większych problemów. Trochę dłuższy odpoczynek mieliśmy dopiero w Grunwaldzie. Tam też zwiedziliśmy ploa, na których w 1410 roku rozegrała sie jedna z największych bitew w historii Polski. Pani przewodnik opowiadziała nam o przebiegu tej bitwy. Następnym punktem naszej wyprawy był Buczyniec, a dokładniej pochylnie na Kanale Elbląskim. Jest to bardzo pomysłowe rozwiązanie pokazujące, jak ma przepłynąć statek, jeżeli jest zbyt duża różnica poziomów wody w jeziorach. Po naszym krótkim postoju pojechaliśmy do ośrodka „ ?ywiec S.A” w Krynicy Morskiej. Po zjedzeniu pysznej obiadokolacji poszliśmy na plażę, aby przywitać się z Bałtykiem.
Dzień drugi: 27 maja 2008 r.
Wstaliśmy wszyscy o 7.10 i zeszliśmy na śniadanie. Następnie wyruszyliśmy na wycieczkę do Gdańska i na Westerplatte. Wszystkim uczestnikom wycieczki podobał się widok, który podziwialiśmy, płynąc na Westerplatte. Gdy dopłynęliśmy do celu, Pani przewodnik opowiedziała nam o historii tego miejsca. Uczciliśmy minutą ciszy pamięć poległych tam ofiar, następnie już autokarem wróciliśmy do Gdańska. Obejrzeliśmy tam ulicę Mariacką, Fontannę Neptuna i Bazylikę Mariacką, gdzie wchodziliśmy na wieżę widokową. Po zejściu pożegnaliśmy się z naszą Panią przewodnik i na ulicy Długiej kupiliśmy bardzo ciekawe pamiątki z Gdańska. Po całym dniu wrażeń poszliśmy na plażę się wyciszyć. Dziewczyny spacerowały wzdłuż brzegu lub grały w siatkówkę, chłopcy wzięli udział w rozgrywkach piłki nożnej („Beach soccer”). Wszyscy byli zachwyceni przepięknym i romantycznym zachodem słońca.
Dzień trzeci: 28 maja 2008 r.
Wstaliśmy jak codziennie - 7.10. Każdy się umył, ubrał i zszedł na pyszne śniadanie. Następnie wyruszyliśmy na wycieczkę do Fromborka. Poznaliśmy tam tajemnice kosmosu podczas bardzo ciekawej prezentacji w planetarium. Dowiedzieliśmy się nieco więcej o Mikołaju Koperniku i jego odkryciach oraz wysłuchaliśmy koncertu organowego. Uświadomiliśmy sobie, że nie trzeba wielkich przyrządów nie wiadomo jak drogich i skomplikowanych, tylko wystarczą proste urządzenia. Obejrzeliśmy wnętrze pięknej, zabytkowej katedry we Fromborku. Następnie weszliśmy na wieżę wodną, którą przed setkoma laty prowadzono wodę do klasztoru i kościoła. Z wieży były piękne widoki na cały Frombork i inne okoliczne miejscowości. Następnie poszliśmy do ogrodu zielarskiego położonego przy szpitalu św. Ducha, w którym leczył Kopernik. Pani Tomaszewska podzieliła się z nami swoją wiedzą i dowiedzieliśmy się, na jakie choroby działa dane ziele. I już na koniec ustawiliśmy się pod pomnikiem Kopernika i uwieczniliśmy tą chwile na pamiątkowym zdjęciu. Wróciliśmy do ośrodka i zjedliśmy bardzo smaczną obiadokolację i zaczęliśmy się szykować na dyskotekę. Dyskoteka rozpoczęła się o godzinie 20 i trwała dwie godziny. Wszyscy uczestnicy wycieczki bawili się na niej wspaniale, aż szkoda było wracać do pokoi. Wszyscy już bardzo zmęczeni tak wielkim natłokiem wrażeń szybko usnęli.
Dzień czwarty: 29 maja 2008 r.
Tego dnia pobudka była o 7.10. Potem wyruszyliśmy do Gdyni. Tam obejrzeliśmy przywitanie admirała na statku „Błyskawica”. Następnie zwiedziliśmy statek „Dar Pomorza”. Kolejnym punktem naszej wycieczki stało się oceanarium, w którym zobaczyliśmy i poznaliśmy różne gatunki ryb, żółwi, żab itp. Następnie pojechaliśmy do Sopotu, aby tam zobaczyć piękne molo. Spacer po molo był istną przyjemnością. Po tak wspaniałym spacerze wróciliśmy do ośrodka na obiadokolację. Potem poszliśmy pożegnać się z morzem. Gdy wróciliśmy, czekały na nas pyszne kiełbaski prosto z grilla. I tak zakończył się nasz 4 dzień.
Dzień piąty: 30 maja 2008 r.
Wstaliśmy jak zawsze o 7.00. Zjedliśmy śniadanie i pobraliśmy suchy prowiant. Panie przeszły po naszych pokojach i sprawdziły, czy wszystko zabraliśmy i czy jest porządek. Potem zapakowaliśmy bagaże do autokaru i ruszyliśmy w drogę. Naszym dłuższym przystankiem był Malbork. Zwiedzaliśmy tam zamek krzyżacki. Pani przewodnik przedstawiła nam budowę i historię zamku średniowiecznego. Po tak wyczerpującej lekcji historii przyszedł czas na obiad. Każdy zjadł swoją porcję posiłku i ruszyliśmy dalej w podróż tym razem prosto do Nowego Dworu Mazowieckiego. Rodzice cieszący się z zobaczenia swoich pociech przywitali nas pod szkołą po godzinie 19.
I tak zakończyła się nasza podróż.
Dziękujemy p. dyr. Iwonie Boczkowskiej, p. Małgorzacie Nerć, p. Bożenie Tomaszewskiej i p. Ewie Wójcik za zorganizowanie wycieczki i opiekę nad nami w trakcie jej trwania. Dziękujemy również za opiekę medyczną p. Szczepanowi Więckowskiemu, oraz p. Izie, naszej pilotce za wzbogacenie wiedzy o wielu ciekawych miejscach i p. Pawłowi naszemu kierowcy za bezpieczną i komfortową jazdę.
Pobyt w Trójmieście dostarczył nam wiele niezapomnianych wrażeń i wzbogacił naszą wiedzę o historii polskiego wybrzeża.
tekst: J. Oszczyk, kl. 6a