Finał szkolnego Konkursu Pięknego Pisania
Kaligrafia, czyli sztuka pięknego pisania, dziś wydaje się przeżytkiem. Na szczęście ta umiejętność nie jest całkiem martwa, a sztuka ładnego i starannego pisania to - nawet w epoce komputera i wszelkiego rodzaju edytorów - marzenie wielu osób.
Może dlatego I edycja szkolnego Konkursu Pięknego Pisania cieszyła się tak dużą popularnością wśród uczniów Piątki.
Do pierwszego etapu – eliminacji przystąpiło kilkadziesiąt osób. Spośród ich prac jury, w skład którego weszło 20 nauczycieli i innych pracowników szkoły, wyłoniło 21 finalistów. Zmierzyli się oni w finale, którego celem było wyłonienie Szkolnego Mistrza Pięknego Pisania.
Prace uczestników zostały zakodowane, każdej z nich organizatorki przyporządkowały określony numer po to, aby ułatwić jurorom obiektywne, bezstronne głosowanie.
Po zsumowaniu głosów okazało się, że Szkolnym Mistrzem Pięknego Pisania została Wiktoria Kołodziejska z klasy 4b.
Oto wyniki konkursu:
- 1 miejsce – Wiktoria Kołodziejska, 4b
- 2 miejsce – Irsa Aschabow, 5e
- 3 miejsce – Karolina Kowalewska, 6c
- Wyróżnienia: Kamila Zielska, 4a, Kamila Gryciuk, 5 d, Angelika Stanisz, 6a
Zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy wszystkich do dbania o staranne, estetyczne pismo. Pomimo że większość tekstów piszemy w dorosłym życiu, korzystając z klawiatury komputera, warto doskonalić pismo odręczne. Wbrew pozorom umiejętność ładnego pisania w dzisiejszych czasach jest bardzo cenna: pomaga rozwijać dyscyplinę językową, słownikową, stylistyczną. To nie tylko kwestia estetycznego pisma - pociąga za sobą większą odpowiedzialność za sposób wypowiadania się. Poza tym daje satysfakcję.
Na całym świecie powstają instytucje promujące sztukę estetycznego pisania, organizowane warsztaty i kursy cieszą się powodzeniem, na artystycznych uczelniach prowadzone są wykłady z kaligrafii. Niedawno zmarły Steve Jobs, współzałożyciel słynnej komputerowej firmy Apple, w czasach studenckich uczęszczał właśnie na takie wykłady. W jednym ze swoich przemówień powiedział, że nauka płynąca z tamtych lekcji miała duży wpływ na design wszystkich produktów Apple. Dziś dla posiadaczy iPadów dostępna jest aplikacja Calligraphy Art stworzona dla miłośników i początkujących kaligrafów po to, by mogli uczyć się
Warto też przytoczyć Instytutu Badania Rynku i Opinii Publicznej MillwardBrown SMG/KRC, który przeprowadzał badania preferencji piśmienniczych Polaków. Wynika z nich, że niemal 70% Polaków uważa, iż łatwiej wyrazić swoje odczucia, przemyślenia i wrażenia długopisem lub piórem na kartce papieru. Tyle samo uważa, że odręczne pisanie rozwija wyobraźnię i kreatywność, a osoby piszące wiecznym piórem kojarzą się przede wszystkim z wysoką kulturą, mądrością i prestiżem.
Od 23 maja prace wszystkich finalistów bedzie można zobaczyć na specjalnej wystawie na łączniku szkoły.
A. Rabiej, J. Szczepańska