Kampania UNICEFu "Przepustka do życia"

Nasza Szkoła często włącza się w akcje charytatywne, angażując się
w niesienie pomocy tym, którzy jej potrzebują. Nie trzeba o tym przekonywać, wystarczy przypomnieć sobie o akcjach Samorządu Uczniowskiego: o pomocy dla schroniska zwierząt, dla szpitala w Nowym Dworze, dla dzieci w Laskach…
 
Uczniowie "Piątki" za pośrednictwem Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci wspierają swoich rówieśników w ubogich krajach, a dzięki ich ofiarności możliwa była adopcja dwójki dzieci z Afryki: Ediny i Jonatana.

 
Tym razem postanowiliśmy włączyć się do ogólnopolskiej akcji "Przepustka do życia", organizowanej przez UNICEF. Jest to rzetelna kampania informacyjna, która zwraca uwagę społeczeństwa polskiego na problemy świata XXI wieku i jednocześnie umożliwi zebranie funduszy na zakup szczepionek ratujących życie dla setek tysięcy dzieci.
 
Równie ważne, jak  zgromadzenie środków finansowych na pomoc dla dzieci, jest jednak przedstawienie polskiemu społeczeństwu, a zwłaszcza młodym ludziom, realiów w jakich żyją dzieci na innych kontynentach oraz tego, jak niewiele potrzeba, aby uratować życie dziecka.

 
Dołączając do tego przedsięwzięcia "Piątka" chce wspomóc zakup szczepionek przeciwko odrze dla ponad 200 tysięcy dzieci w Sierra Leone, jednym z najbiedniejszych krajów świata, gdzie występuje  najwyższa
na świecie śmiertelność dzieci - co  trzecie nie dożywa piątych urodzin.

Najtragiczniejsze jest to, że dzieci umierają  tam z powodu błahych chorób, na które od dawna znamy lekarstwa- mówi Małgorzata Foremniak, Ambasador Dobrej Woli UNICEF - Nawet zwykła odra jest dla nich śmiertelna. ?ycie tysięcy najmłodszych uratowałaby kosztująca 40 groszy szczepionka.

Sierra Leone było jednym z lepiej rozwijających się krajów Afryki Zachodniej. Kopalnie diamentów, złoża rutylu, dobre gleby stanowiły znaczny potencjał tego państwa. Niestety, wyniszczająca, ponad 10-letnia wojna domowa, doprowadziła Sierra Leone do skrajnej nędzy. Średnia długość życia wynosi zaledwie 40 lat. Wpływ na to ma katastrofalny stan służby zdrowia. Większość lekarzy i personelu medycznego uciekła za granicę.
 
Obecnie na jednego lekarza przypada średnio 31 tysięcy mieszkańców kraju. W niektórych regionach liczba ta sięga ponad 220 tysięcy. Szpitale są wyposażone tylko w podstawowe narzędzia chirurgiczne i leki. W niektórych nie ma nawet prądu. W przypadku zagrożenia życia transport chorego uniemożliwia brak dróg, karetek i odległość do najbliższego ośrodka zdrowia.
 
POSTANOWILIŚMY POMÓC DZIECIOM W SIERRA LEONE.

Samorząd Uczniowski wspomagany przez panią Katarzynę Nowicką oraz panie: Agnieszkę Rabiej i Iwonę Zielińską  będzie  zbierać w szkole pieniądze na zakup szczepionek i ratowanie życia dzieciom w Sierra Leone.
 
Akcja obejmie następujące działania:
  • Przeprowadzenie zbiórki na terenie kościoła św. Michała Archanioła w Nowym Dworze - przed mszą świętą i po niej ( 22 pa1dziernika).
  • Konkurs plastyczny "W afrykańskiej wiosce"  i wystawa dla rodziców przygotowana  na "Otwarty Czwartek" (26 pa1dziernika). Prace w antyramach zostaną sprzedane, a środki uzyskane z ich sprzedaży wspomogą nasz cel.
  • Konkurs literacki przeprowadzony w dwóch kategoriach (poetyckiej i epickiej), którego przedmiotem będzie los dzieci w biednych rejonach Afryki  ( konkurs będzie trwał do 17 listopada, a szczegółowych informacji o nim udziela pani Rabiej).
  • Dyskoteka w szkole  ( listopad), z której dochód z biletów - cegiełek zostanie przeznaczony na zakup szczepionek.
  • Zbiórka przeprowadzona wśród nauczycieli ( 27 pa1dziernika).
Do przedsięwzięcia włączyła się także redakcja szkolnej gazetki -
w pa1dziernikowym wydaniu "Szuwarka" ukazała się artykuł, przybliżający dzieciom trudną sytuację ich rówieśników w Sierra Leone. Na zakup szczepionek zostanie też przeznaczony w całości dochód ze sprzedaży pierwszego  numeru "Szuwarka"

 
Mamy nadzieję, że dzięki zaangażowaniu uczniów "Piątki" w to przedsięwzięcie uda nam się nie tylko zebrać środki konieczne do zakupu szczepionek i tym samym uratować życie wielu dzieciom, ale także zwiększyć wiedzę i świadomość dzieci na temat sytuacji na świecie, rozbudzić w nich empatię i poczucia solidarności z rówieśnikami w odległych zakątkach świata, a przede wszystkim uwrażliwić ich  na cierpienie innych.

Bo chociaż często nie zdajemy sobie z tego sprawy,  żyjemy w zamożnej części świata, gdzie każde dziecko może zwrócić się o pomoc, gdy jej potrzebuje, ma dostęp do edukacji i opieki medycznej. Nie cierpi z powodu choroby głodowej i nie jest ofiarą konfliktów zbrojnych.
Warto o tym pamiętać, nie tylko przy okazji takich akcji.
 
Zachęcamy wszystkich uczniów, nauczycieli, a także rodziców do włączenia się do kampanii "Przepustka do życia" - pamiętajcie, że 40 groszy może uratować życie dziecku!


A. Rabiej, K. Nowicka
do góry