Matematyczne dylematy Pinokia
Dnia 3 kwietnia 2007roku klasa 4c miała niecodzienną lekcję matematyki. W klasie odbyło się bowiem przedstawienie oparte na motywach książki Carla Collodiego pt. "Pinokio. Przygody drewnianego chłopca", której bohaterem jest drewniany pajac - Pinokio. Przedstawienie zaś było pretekstem do zaprezentowania umiejętności matematycznych uczniów klasy.
Dzień przed planowaną lekcją wybrani uczniowie przygotowali dekorację, aby sala przypominała izbę Dżeppetta, gdyż rzecz działa się właśnie w pracowni ubogiego stolarza Dżeppetta. Tworząc scenografię do zajęć korzystali z opisu przedstawionego w książce.
Jak wyglądały te zajęcia? Otóż w trakcie lekcji uczniów odwiedził niezwykły gość - Pinokio. W rolę drewnianego pajaca wcielił się Piotr Deręgowski, który w tym celu przygotował dla siebie odpowiedni strój. Gość czytał tekst, w którym ukryte były zadania matematyczne. Zadawał pytania,na które dzieci podzielone wcześniej na grupy odpowiadały pisemnie na przygotowanych w tym celu kartach pracy.
Następnie przedstawiciel jednej z grup odczytywał odpowied1, a pozostali uczniowie sprawdzali, czy ich rozwiązania były poprawne. W razie wątpliwości problem omawiany był wspólnie i w zależności od potrzeb rozwiązywany na tablicy. Grupa, która rozwiązała bezbłędnie i najszybciej zagadki Pinokia otrzymała nagrodę - czekoladę, którą osobiście wręczył gość.
Na koniec gość zapoznał uczniów z pojęciami związanymi z teatrem: aktor, scena, inscenizacje, rekwizyty, scenariusz.
Lekcję zakończono ogromnymi brawami dla Piotrka, który podjął się wyzwania i wcielił w rolę Pinokia. Uczniom bardzo podobała się inna niż zwykle lekcja matematyki.
Tego rodzaju zajęcia oprócz utrwalenia wiedzy matematycznej uczą także cennych umiejętności niezbędnych do właściwego funkcjonowania w życiu: współpracy, dialogu z innymi i odpowiedzialności za efekty wspólnej pracy grupy.
E. Wójcik