MEDIACJA to doskonałe narzędzie do rozwiązywania konfliktów w szkole. Jest też dobrym instrumentem wychowawczym: uczy tolerancji, odpowiedzialności i szacunku. Mediacja to dobrowolne, poufne postępowanie w konfliktach, w których możliwie jest zawarcie ugody, prowadzone między stronami sporu przez osobę trzecią – bezstronnego mediatora/mediatorów.
ZGŁOSZENIA DO MEDIACJI
- ustne składane mediatorowi przez ucznia z własnej inicjatywy,
- mogą zostać zgłoszone przez innego ucznia,
- mogą zostać zgłoszone przez wychowawcę lub innego
- pracownika szkoły
- mogą zostać skierowane przez rodzica/opiekuna prawnego
PROCEDURY MEDIACJI SZKOLNYCH
Rodzaje konfliktów szkolnych, które mogą być rozwiązywane poprzez mediację rówieśniczą: konflikt między uczniami: w konflikcie uczestniczą tylko uczniowie.
Lista możliwych konfliktów dotyczących uczniów, które można rozwiązać poprzez mediację rówieśniczą:
rozpowszechnianie plotek / wywyższanie się jednych uczniów nad innymi / chęć rządzenia, podporządkowania sobie innych / gnębienie słabszych / zazdrość o wyniki w nauce / drwienie z koleżanek, kolegów gorzej ubranych, pochodzących z gorzej sytuowanych rodzin / obrażanie członków rodziny rówieśników / ingerencje w personalne rzeczy, tj. zabieranie ich i chowanie / wyśmiewanie się np. za błędy popełnione na lekcjach / odrzucanie, tj. nie dopuszczanie do zabawy w grupie.
Ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich Art. 4 §1
Odnośnie kierowania spraw do mediacji w szkole, wyjątek stanowią te zachowania uczniów, które wynikają z popełnienia czynu karalnego lub świadczą o demoralizacji. W myśl tej ustawy każdy, kto stwierdzi popełnienie przez nieletniego czynu karalnego lub stwierdzi istnienie okoliczności świadczących o demoralizacji ma obowiązek powiadomienia o tym Sąd Rodzinny, Policję lub inny właściwy organ.
W tej sytuacji nieletniego do mediacji może skierować tylko Sąd Rodzinny, do którego wpłynęła sprawa.
MEDIATORZY:
Katarzyna Nowicka
Agnieszka Szczerbińska
Terminy mediacji są ustalane na bieżąco ze stronami.